Położenie, ustrój polityczny

Położenie kraju i kilka informacji na temat ustroju w nim panującego

Hiszpania to jeden z bardziej znanych krajów europejskich. Praktycznie nie ma na świecie osoby, która nie wiedziałaby o istnieniu tego państwa, lub też nie miałaby pojęcia, gdzie ono leży. Pełna nazwa Hiszpanii to Królestwo Hiszpanii, jego głową jest bowiem król, obecnie Filip VI Burbon, a stolicą Madryt. Głównymi miastami, poza oczywiście stolicą, są Barcelona, Walencja, Sewilla, Saragossa, Málaga, Murcja, Palma de Mallorca, Las Palmas de Gran Canaria, Bilbao, Alicante, Córdoba, Valladolid, Vigo, Gijón, L’Hospitalet de Llobregat, La Coruña, Vitoria, Granada, Elx, Oviedo, Santa Cruz de Tenerife, Terrassa, Badalona, Cartagena, Jerez de la Frontera, Sabadell, Móstoles, Alcalá de Henares i Fuenlabrada.

W kraju tym panuje monarchia parlamentarna, co oznacza, że w Hiszpanii władca współdzieli władzę z parlamentem i musi z nim uzgadniać wszystkie ustawy i rozporządzenia, a sam pełni bardziej funkcję reprezentacyjną, niż jest władzą ustawodawczą. W rzeczywistości to parlament pełni władzę i to on sprawuje rządy nad państwem, a nie król Filip VI Burbon.

Do krajów z podobnym ustrojem należą również Wielka Brytania, Andora, Belgia, Holandia, Dania, Norwegia i Szwecja.

Wróćmy jednak do umiejscowienia Hiszpanii na mapie świata. Kraj ten od zachodu graniczy z Portugalią, na południu z brytyjskim Gibraltarem, przez „brytyjskim” rozumiemy tutaj „należącym do Wielkiej Brytanii”, oraz z Marokiem. Północno, wschodnia granica zaś, to góry Pireneje, które łączą Królestwo Hiszpanii z Francją i Andorą. Hiszpania jest również największym pod kątem wielkości krajem na Półwyspie Iberyjskim.