Co jeszcze należy do Hiszpanii

Państwo to nie składa się bowiem tylko i wyłącznie z terenu położonego na wspomnianym już przez nas półwyspie. Do jego terytorium doliczyć również należy znajdujące się w pobliżu wyspy, takie, jak Baleary (https://www.spain.info) na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim oraz oddalone od macierzystego kraju terytoria suwerenne, czyli podległe. W języku hiszpańskim nazywa się je „plazas de soberanía”, a są to posiadłości w Afryce Północnej o wdzięcznych nazwach Ceuta i Melilla, do tego liczne bezludne wyspy Cieśniny Gibraltarskiej, te znajdujące się po jej śródziemnomorskiej stronie. Ich nazwy, to na przykład Chafaryny, Alborán czy Perejil. To jednak nie koniec, ponieważ państwo to posiada także miasteczko Llívia, położone w pobliżu terytorium francuskiego, a właściwie przez nie otoczone.

Jeżeli chodzi o najdalej wysunięte punkty Hiszpanii, to na północy będzie to przylądek Estaca de Bares w Galicji, południe należy do Punta Saltos na kanaryjskiej wyspie Hierro, a wschód do Punta Esperó na Minorce.

Wspomniana już Minorka należy do bardzo ciekawego archipelagu o nazwie Baleary, w skład którego wchodzi również chyba najważniejsza i najbardziej znana z wysp hiszpańskich, ta o nazwie Majorka. Wyspa ta to nie tylko piękne i bardzo ciekawe miejsce, ale również jedno z center turystyki hiszpańskiej. Jej stolica nosi nazwę Palma de Mallorca.